Yeni Apple iPhone modelleri daha uzun pil ömrü sunacak

Apple’ın gelecek nesil iPhone’ları yakında daha iyi pil ömrü sunabilir. Samsung Display, OLED panellerinde yeni malzemeler kullanmayı planlıyor. Bu, ekranların daha enerji verimli olmasını sağlayacak. İşte tüm detaylar.

The Elec’ten yeni bir rapora göre, Samsung Display OLED ekranlarında mavi fosforesan malzeme kullanmayı planlıyor. Bu yeni malzeme, panellerin güç tüketimini azaltacak, bu da gelecek nesil iPhone’ların daha uzun pil ömrüne sahip olmasını sağlayabilir. Ne yazık ki, bu yeni ekran 2026’ya kadar cihazlarda yer almayabilir. Diğer bir deyişle, yeni ekran teknolojisi iPhone 18 serisine kadar sunulmayabilir.

Yeni Apple iPhone modelleri daha uzun pil ömrü sunacak

Bilinmeyenler için, OLED panellerdeki kırmızı ve yeşil fosforesan malzemelerin %100 dahili aydınlatma verimliliği vardır. Ancak, mavi floresan malzemelerin verimliliği yalnızca %25’tir. Bu nedenle, mavi floresan malzemeleri fosforesan malzemeyle değiştirmek, yeni OLED ekranların güç kullanımını azaltmaya yardımcı olabilir. Samsung şu anda bu mavi fosforesan malzemeyi geliştirmekte.

Samsung tarafından geliştirilen yeni malzemelerin ömrü, iPhone 13 serisinde yer alan M11 OLED malzemesinde kullanılan mavi floresan malzemenin ömrünün yaklaşık %55’i kadardır. Bu, teknolojinin henüz hazır olmadığı anlamına geliyor, UBI analisti Yoon, gelişmenin “pürüzsüz gitmediğini” belirtiyor. Unutmayın ki bu hala doğrulanmamış bir rapor, bu yüzden bu haberi bir miktar şüpheyle karşılayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x