Uğur Şahin kanser aşısı için tarih verdi

Kovid-19 aşısını üreten BionTech’in kurucusu Uğur Şahin, şirketinin kanser çalışmaları hakkında konuştu.

Alman basınından Bild’e konuşan Şahin, “2025 ile 2029 yılları arasında çeşitli diğer terapötik yaklaşımlar için çalışma verilerine sahip olmayı planlıyoruz.” dedi. Şahin, kansere karşı kişiye özel ilk mRNA bazlı aşılarının 2030’dan önce onaylanabileceğini söyledi.

Şahin, “Hastadan kan ve tümör örneği alıyoruz ve dört hafta sonra kişiye özel aşıyı yapıyoruz. Ve yılda sadece 100 değil on binlerce hasta için.” ifadelerini kullandı.

Ekim ayında şirket, mRNA bazlı kanser aşısı ve CAR T hücresi terapisinin kombinasyonuna ilişkin ilk klinik çalışmanın sonuçlarını açıklamıştı. Bu kapsamda, neredeyse tüm hastalarda tümörlerin büyümesi dururuken, hastaların üçte ikisinde ise tümör küçüldü.

Şahin, “Bu yaklaşım, bağışıklık sistemini özel savaşçılardan oluşan bir orduyla tümörü özel olarak bulup yok etmeye zorlama potansiyeline sahip.” dedi.

“Tümör daha küçükse immünoterapiyle başlayıp kalan kanser hücrelerini tedavi edebilirsiniz. Geleceğin stratejisi bu farklı yaklaşımların kombinasyon terapisi.” diyen Şahin sözlerine şöyle devam etti:

“Önümüzdeki birkaç yıl içinde, birçok kanser endikasyonunda klasik kemoterapi yerine hedefe yönelik kemoterapi olarak giderek daha fazla ADCS’nin kullanılacağından eminim.”

KAYNAK: HÜRRİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x