Hepsi yıl sonuna özel! İndirime giren otomobil modelleri!

2020 yılından bu yana sıfır otomobil fiyatları sürekli olarak yükseliyordu. Aslında bunun yurt içi ve yurt dışı olmak üzere farklı nedenleri vardı. Yurt dışı nedenleri kısmında pandemi nedeniyle çip krizinin ortaya çıkması ve böylece otomobil üretiminin durması yer alıyordu. Sıfır otomobil bulmanın samanlıkta iğne aramaya benzediği bu dönemde doğal olarak ülkemize de araba gelememiş ve bu da fiyatların artmasında önemli derecede rol oynamıştı.

Yurt içi sebepleri kısmına göz attığımızda ilk olarak TL’nin hızlı şekilde değer kaybetmesi karşımıza çıkıyor. Bu dönemde TL’nin değeri dolar ve euro karşısında çok kısa sürede hızlı şekilde eridi ve bu da sıfır otomobil dünyasında fiyatların artmasına neden oldu.

Şimdilerde ise tüm bunları geride bıraktık ve nihayet çip krizi sona erdi. Artık sıfır otomobil kıtlığı diye bir durum yok. Bu da arz kısmında herhangi bir problem kalmadığı anlamına geliyor ve fiyatların geriye çekilmesini sağlıyor. Ayrıca TL’deki değer kaybı da biraz olsun durdu. İşte bu sebeplerin yanı sıra yıl sonunun da geliyor oluşu, bayileri kampanya yapmaya itiyor.

Hepsi yıl sonuna özel! İndirime giren otomobil modelleri!

Stoklarını eritme noktasında en istekli firma, Seat diyebiliriz. Ibiza modelinde tam 25.000 TL’lik indirim yapan şirket, söz konusu otomobili geçtiğimiz ay 795.000 TL’den satılıyordu. Şimdilerde ise bu fiyatın 770.000 TL’ye indiğine şahit oluyoruz.

Satış hedeflerini tutturmak isteyen bayilerin kampanya yaptığı bir başka model ise Seat Leon. Özellikle de genç kullanıcı kitlesini hedefleyen Leon, Kasım ayında 1.245.000 TL’den tüketicilere sunuluyordu. Aracın Aralık fiyatı ise 1.190.000 TL’ye gerilemiş durumda ki bu da 55.000 TL’lik devasa bir indirime işaret ediyor.

İndirim kampanyasına dahil olan bir diğer araç ise Seat Ateca. Markanın SUV dünyasındaki temsilcisi olan Ateca, Kasım ayında 1.515.500 TL’den satılıyordu. Modelin fiyatı şu günlerdeyse 45.500 TL birden düşerek 1.470.000 TL’ye kadar geriledi.

Seat bu tarz dev kampanyalar yaparken diğer markalar da fiyatlarını sabitlemiş durumda. Chery, Skoda ve daha pek çok şirket, stoklarını eritmek için sabit fiyatlarla yoluna devam ediyor. Eğer siz de bu indirimlerden yararlanmak istiyorsanız bayileri gezebilir ve yıl başı gelmeden fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x