Evinizde en çok elektriği ne tüketir? Bu bir buzdolabı ya da bulaşık makinesi değil…

Genellikle buzdolapları, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri veya kurutucular gibi en büyük ve uzun ömürlü olanlardan şüphelenirler. Ancak durum hiç de öyle değil:

Gerçekte en fazla tüketimi 2000 watt’ın üzerinde yüksek güç tüketimine sahip küçük cihazlar tüketiyor. Elektrikçiler, bunların esas olarak tüm su ısıtıcılar, saç kurutma makineleri veya mikserler olduğunu açıklıyor. Genellikle kısa bir sürede gerçekten yüksek bir çekişe sahipler. Bu nedenle bunları en ekonomik şekilde kullanmak çok önemlidir. ” Su ısıtıcısını daha sonra kullanmadığınız çok fazla suyla doldurmak büyük bir hatadır. Su ısıtıcısı iki ila üç kat daha uzun süre çalışır ve büyük miktarda elektrik tüketir.

Günümüzde oldukça popüler olan ve çoğu evde bulunan indüksiyonlu ocağın durumu da ilginçtir. Burada anlık güç tüketimi dokuz bin watt’a kadar ulaşabiliyor. Ancak çok hızlı çalışması ve normal bir cam seramik plaka kadar ısıtmanıza gerek kalmaması bu durumu telafi ediyor.

Ancak elektriğin en büyük tüketicisi kullandığınız aktif cihazlar değildir. Sürekli olarak taktığınız ve bekleme moduna giren tüm cihazlardır. Günümüzün evlerinde onlarcası var. Bekleme modları bu açıdan büyük bir tasarruf engelidir . Bekleme modunu devre dışı bırakmanın başka bir yolu yoksa bunları prizden çıkarmak en iyisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x