Emeklilerin e-Devlet’te gördüğü maaş doğru mu?

Emekliler, e-Devlet üzerinden emekli maaşlarını sorgulayabiliyor. Ancak, e-Devlet’te görünen maaş, yüzde 37,57 zamlı hali. Bu rakama yüzde 5 daha eklenerek, ek zamlı maaş ortaya çıkacak.

Emeklilerin e-Devlette Gördüğü Maaş Doğru Mu?

Kanal D Haber’e konuşan Bülbül, “SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 42,6’lık zammı kök aylıkları üzerinden alacaklar. Fakat zam sonrası hesaplanan aylık yine 10 bin TL’nin altında kalırsa maaşları 10 bin TL olarak kendilerine ödenecek” ifadelerini kullandı. Bülbül, konuyla ilgili şunları söyledi: “E-Devlet’e girip Emekli Aylık Bilgisi ekranında maaşlarını görenler yüzde 37,57’lik zamlı halini görecekler. Burada görünen tutar 10 bin TL’nin altında ise yani kök maaşınız ek ödeme ile birlikte 10 binin altında ise yine hesabınıza 10 bin TL yatacak.” Dr. Okan Bülbül, “7 bin 15 TL’nin altında kök aylığı olan herkes yeni dönemde 10 bin TL olarak maaş alacak” derken sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir emeklimizin e-Devlet’te görünen maaşı 13 bin 43 lira, ek ödemesi 521 lira. İkisinin toplamı 13 bin 564 lira. Ancak burada gördüğümüz rakam yüzde 37,57 zam uygulanmış rakamlar. Bu rakamın üzerine yüzde 5 daha eklenecek ve ek zamlı maaş ortaya çıkacak.” “metni yeniden yazar mısın”

7 bin 15 TL’nin altında kök aylığı olan herkes 10 bin TL alacak

Kök aylığı, emeklinin sigorta primlerinin ve hizmet süresinin dikkate alınarak hesaplanan maaşı. 7 bin 15 TL’nin altında kök aylığı olan herkes, yeni dönemde 10 bin TL olarak maaş alacak.

Sonuç olarak, emekliler e-Devlet’te yüzde 37,57 zamlı maaşlarını görecekler. Bu rakamın üzerine yüzde 5 daha eklenerek, ek zamlı maaş ortaya çıkacak. Ek zamla birlikte, en düşük emekli maaşı 10 bin lira olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x