Afetlerde enerjiye erişim hızlanacak

Deniz ve göllerde hidrolik enerji üretilmesinin önünü açan düzenleme ile sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ticaretinde yeni dönem bir başlayacak. Türkiye, ihtiyaçtan fazla LNG’yi depolamadan doğrudan satabilecek. Teklifle, BOTAŞ’a LNG ihracatı yetkisi verilecek. LNG depolama faaliyetleri lisansa tabii olacak.

EPDK’YA AFET DURUMU YETKİSİ

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından ortaya çıkan geçici süreli şebeke ve dağıtım sorunlarına da kalıcı çözüm getirilecek. Afet durumlarında vatandaşların enerjiye hızla ulaşabilmesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) yetki verilecek. Verimlilik Artırıcı Projeleri (VAP) bedeli 5 milyon liraya ve destek oranı da yüzde 30’a yükseltilecek. Gönüllü anlaşma destek bedeli 1 milyon liraya ve destek oranı yüzde 30’a çıkarılacak. Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) raporlama sistemi yeniden belirlenecek. Sodyum, potasyum, lityum gibi 100’e yakın endüstriyel ham madde için maden işletme ruhsatı zorunlu olacak.

ANA HEDEFIMIZ ARZ GÜVENLIĞI

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, teklifle; arz güvenliğinin sağlanması, enerjinin yerlileştirilmesi ve öngörülebilir bir enerji piyasasının oluşturulmasını amaçlandığını söyledi. Güler, “Ülkemizin enerji alanındaki hedeflerini kararlılıkla gerçekleştirmesini planladık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x