İmamoğlu: Her şeyi ben bilirim diyen yöneticiyi evine yollayacağız

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Tuzla’da koku sorununu ortadan kaldırmayı amaçlayan “Şile Kömürcüoda Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi”nin temelini attı. Tuzla Ahmet Kılıç Bulvarı’nda düzenlenen törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gün içinde kısa aralıklarla yağan karın önemine dikkat çekti. İstanbul’un bu yıl kurak bir sezon geçirdiğini hatırlatan İmamoğlu şunları söyledi:

SORUNU GİDERMEK İÇİN ÇABA İÇERİSİNDEYİZ

Bugün çok bereketli bir gün. Bugün kar, dün yağmur; açıkçası özlemiştik. Yani benim iddiam var: Allah, iyi insanların gönlüne göre verir. Bizim memleketimizin 86 milyon insanının da gönlüne göre vereceğine yüzde 100 inanıyorum. Tuzla’dan bir temel atma törenini izliyor olacağız. Temel atma törenini Şile’de yapacağız. Ama niçin Tuzla’da, Tuzla halkıyla konuşuyorum. Bu tabi size garip gelebilir. Ama şunu ifade edeyim: Tuzla’nın bir koku sorunu var. Ve bu sorunu gidermek için yoğun bir çaba içerisindeyiz.

TUZLA’NIN KONU SORUNUNU GİDERECEĞİZ

Söz konusu sorunu çözmek için, yaklaşık 3 yıl önce bir komisyon kurduk. İSKİ koordinasyonunda ama hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hem de İstanbul Valiliği’nin farklı kurum ve kuruluşlarının katkı sunması gereken bir çalışmaydı. Bu komisyonu onun için kurmuştuk. Ancak itiraf edelim; bazı kurumlardan yeterince destek alamadık. Ama biz üzerimize düşeni yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Şile’de yapılacak tesisle, Tuzla’nın koku sorununu gidereceğiz. Bir deprem yaşadık. Canlarımızı kaybettik. İçimiz gerçekten yanıyor. Rahmet diliyoruz. Milletimize baş sağlığı diliyoruz. Mekanları cennet olsun. Yaralılarımız var. Hala yoğun bir mücadeleyle yaralılarımızın iyileşmesi için cansiperane mücadele eden sağlıkçılarımız var, biliyorum. Yaralılarımıza da acil şifa diliyorum. Ama bize bu büyük acıyı yaşatan deprem felaketi, içinde bulunduğumuz doğal çevrenin şartlarıyla uyumlu yaşamaz iseniz, tedbirlerinizi ona göre almaz iseniz, ne yazık ki doğaya, doğal afetlere karşı dayanıklı bir ülke var edemezsinizi gösterdi bize. Bu uyumu bozmanın acı sonuçlarını yaşadık. Aslında öğrendik ki bir kez daha; doğayı yok saymak, geleceği yok saymak demektir.

ÇEVRE SORUNLARININ ELE ALINMASI GEREKEN İL İSTANBUL’DUR

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI…

Tüm Türkiye açısından da bu anlayışa ve bakışa sahibiz. Deprem felaketi nedeniyle yaşadığımız acıları hafızalardan çıkarılmaması gerekiyor. Çünkü biz, hızlı unutuyoruz ve tedbirlerimizden uzaklaşıyoruz. Eğer öyle yaparsak, başka felaketler de kapıda bizi bekler. Hala, bu acılar tazeyken bile, siyaseti deprem bölgesine alet etmenin acı anlarını yaşıyoruz. Hazır depreme dönük sözler ederken, daha yeni… Efendim, bizim belediyelerimizi, Cumhuriyet Halk Partili, Millet İttifakı’na ait belediyeleri deprem bölgesinde hiç görmemişler. Yahu bir insanın gönül gözü bu kadar kapalı olur mu? Bu kadar iftirayla dili olan bir tarzı, memleketimize hiç kimse yaşatmadı. Bakın binlerce insanımız, binlerce çalışanımız, yaklaşık beş bini aşan çalışanımız, bugüne kadar sadece Hatay’da, İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına görev aldı. Yüzlerce iş makinamız, 1000’i aşan iş makinemiz orada görev yaptı, yapmaya devam ediyor hala. Şu anda bile, bin 200’ün üstünde personelimiz orada. Sağlıktan psikolojik desteğe, Hatay’a destek oluyoruz. Bu bir lütuf değil, olmak zorundayız. Şaşıyorum; bunu söyleyen ülkemizin Cumhurbaşkanı. Seçimle gelmiş. Ülkemizin Cumhurbaşkanı, -şöyle düşünün- gözü, bakınca, kendi partisine aitse, görüyor. Böyle bakınca, kendi partisine ait değilse, görmüyor. Akıl alacak bir şey değil bu. Yani şaşkınım. Milletini bölen akıldır bu. Evladını ayıran anne-baba duydunuz mu siz? Allah göstermesin, evladını ayıran anne-baba duruşudur bu. Bakın bu kadar kötü bir duruş bu. Her şeyi seçime, siyasete alet etme aklıdır bu. İşte onun için biz, bu akıl, bu ülkenin üstünden bir an önce gitsin ve memleketimizi aydınlığa çıkartalım istiyoruz.

‘MİLLETİN İKTİDARINI İSTİYORUZ’

Konuşurken genç kardeşlerimi görüyorum. Hepsinin zekasına hayranım. Ama özellikle 15-30 yaş arası, 20 milyon üstünde genci var bu ülkenin. 21 milyona yakın. Avrupa’da ilk 10’a girer. Muhteşem. (‘Buradayım’ sesi üzerine…) Evet. Buradasın tabii. Yani şöyle sırtını yasla onlara; Aman Allah’ım. Ferah olsun için. O kadar enerjisi yüksek, zeki, ahlaklı, ‘Hakkım değilse istemiyorum’ diyor mesela. ‘Hakkım değilse, bir şey istemiyorum. Bana hakkımı ver. Bana adalet ver’ diyor. ‘Bana güzel çevre ver. Geleceğimin teminatı olacak bir çevre sağla’ diyor. Allah aşkına ya; bari onlara layık ol. Sadece onlara layık ol. Bunu istiyorum ben. İstanbul’u yeşil, depreme dayanıklı ve adil bir kent haline getirmek için çalışıyoruz.

‘TALİMAT’ ELEŞTİRİSİ

4 sene önce, devletimin bütün kurumlarına gitmeye başlamıştım. Dilim bazen karışıyor, ‘4 sene’ diyorum başka belediye başkanlarımızı görünce. Bizim 3 ayımızı çaldılar biliyorsunuz. 3,5 sene önce, bütün kurumlarımıza gidip, ‘Seferberlik başlatalım’ dediğimizde, bizim bu sesimize kulak vermediler. Niye biliyor musunuz? Siyasi korkularından. Oturup bizimle iş birliğini konuşamadılar. Bugün işte Tuzla’nın koku sorununda bile iş birliği yapma gayretimize sağlıklı geri dönüş yapamayan devletimizin bazı bürokratları gibi. Yapamazlar, gelemezler. Çünkü, bir kişi talimat verirse koşa koşa gelirler. Bir kişi talimat vermez ise, yerlerinden kıpırdayamazlar. Ben böyle bir ben böyle bir zaptı, insanları cendereye alma biçimini hiç yaşamadım. Bakın; hanemde yaşamadım, evimde yaşamadım, okulumda, arkadaşlarımda… Çünkü, bizim milletimiz hür yaşadı, hür yaşayacak. Hep öyle olmadı mı? ‘Fikri hür, vicdanı hür nesiller’ demedik mi? Bize, Atatürk’ümüz böyle bir miras bırakmadı mı? ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ demedi mi. Bu akıl diyor ki; ‘Egemenlik, her şey bir kişiye ait.’ Hangi çılgın benim 15-30 yaş arası 21 milyona yakın gencimi zapt edebilir; şaşarım. Mümkün değil.

LİYAKAT VURGUSU

KANAL İSTABUL TEPKİSİ

Biz bu işlere devam edeceğiz. Doğru işler yapacağız. 14 Mayıs’tan sonra da Türkiye’ye, çevreye duyarlı, insana saygılı, ülke insanının uzun vadeli çıkarlarını düşen işleri hediye etmeye devam edeceğiz. Çevresel etkilerini dikkate almadan, riskli, tehlikeli yatırımlara asla izin vermeyeceğiz. Örnek; Kanal İstanbul gibi. Bak, Kanal İstanbul’un adını ağzına alabiliyor mu arkadaşlar? Niye biliyor musunuz? Az önce dedim ya; seçim kaybettirecek işler onlar. Dese… Çıkar, rant vesaire, çevreye etkisi, seçim; ağzına alamazlar. ‘Gık’ diyemezler. Hadi bakayım, bir basın mensubu sorsun bakalım, ‘Kanal İstanbul’la ilgili ne düşünüyorsunuz’ diye. Soramazlar. Yapamaz. Anlatamazlar. Neyse onu da yaptırmayacağız. 14 Mayıs’tan sonra, Sayın Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu adına burada söz veriyorum ki; 14 Mayıs’tan sonra, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çevreci hükümeti iş başına geliyor. Bu hükümet, ortak akıl hükümeti.

‘KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER’E MİNNET DUYUYORUZ’

Milletimizin büyük bir değişim talebi var. Hukuk, adalet, eğitim, eğitim, eğitim, sağlık, çevre, şehircilik, ekonomi, adaletli gelir dağılımının varlığının olduğu bir ülke için mücadele edecek, feraseti yüksek, aklı ve bilimi önde tutan, özellikle Millet İttifakı adına ilk temellerinin atıldığı andan itibaren… Hep demişimdir; minnet duyuyoruz, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na da Sayın Meral Akşener’e de minnet duyuyoruz. O Millet İttifakı’nın temellerinin atıldığı ilk günden bugüne; birleşerek, büyüyerek bugüne geldik. Birleşmeye devam edeceğiz. Biz, Allah’ın izniyle, geçmişte bu hükümete oy vermiş insanların da oylarını alacağız. Onları, yalnız başlarına bırakıp, evlerine uğurlayacağız, o bir avuç insanı. Hepinize sağlıklı günler diliyorum. Ramazan ayının bütün bereketi, güzelliği, hanelerinize dolsun. Allah. Memleketimize bolluk, bereket versin. Her şey her şey çok güzel olsun”

İSTAÇ GENEL MÜDÜRÜ TOGAY, PROJEYLE İLGİLİ BİLGİLER PAYLAŞTI

İmamoğlu, konuşmasının ardından sözü, Şile’deki temel atma alanında bulunan, İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Prof. Dr. Ayşen Erdinçler ve İSTAÇ Genel Müdür Ziya Gökmen Togay’a bıraktı. Tesisle ilgili bilgiler paylaşan Togay, şunları söyledi:  

“Şile Kömürcüoda Düzenli Depolama Tesisleri’mizde, Anadolu Yakası’ndan her gün 5-6 bin ton evsel atık depoluyoruz. Bu depolamanın doğal bir sonucu olarak oluşan çöp sızıntı suyu, arıtma tesislerimizde arıtılıyor. Hala mevcutta, 2019 yılında devreye alınmış, fiili kapasitesi bin 500 metreküp olan, ekonomik ömrünü tamamlamış tesisimizde hizmet veriyoruz ve geri kalan miktarı da transfer ediyoruz. Bugün burada gördüğümüz 30 bin metrekare alana yayılmış tesisimizin kapasitesi, günde 4000 metreküp olacak. Ve gerektiği zaman, ihtiyaç duyulduğu zaman, 6000 metre küpe kadar yükseltilecek şekilde projeyi dizayn ettik. Geçen sene sonunda Silivri Seymen’de açmış olduğumuz arıtma tesisimizle, İstanbul’un toplam arıtma kapasitesini yüzde 100 arttırarak, 8000 metre küpe geldik. Bu tesisimizi devreye aldığımız zaman, bu kapasitemizi yüzde 50 daha arttırarak, 10 bin metreküpün üzerine çıkarmış olacağız.”

Tesisin temeli, konuşmaların ardından; İmamoğlu ve Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in tanıklığında, Şile’de atıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir