‘Cumhur İttifakı’ genişleme yolunda

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara – Önceki akşam AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ı makamında ziyaret etti. Yıldırım, Yeniden Refah Partisi’ni Cumhur İttifakı’na davet ettiklerini belirtirken Erbakan partinin yetkili kurullarında konuyu istişare edeceklerini söyledi. Cumhur İttifakı’na katılabileceği konuşulan partilerden DSP’de ise dün sabah Parti Meclisi (PM) toplandı. PM, Genel Başkan Önder Aksakal’a her türlü ittifakla görüşme yetkisini oy birliğiyle verdi. Ancak parti kaynakları Cumhur İttifakı ya da Millet İttifakı’ndan henüz kendilerine bir davet ya da telefon gelmediğini belirtti.

HÜDAPAR açıkladı

AK Parti ile uzun süredir temasta bulunan HÜDAPAR ise dün Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısının ardından Erdoğan’ı destekleme kararı aldıklarını açıkladı. HÜDAPAR lideri Zekeriya Yapıcıoğlu yaptığı açıklamada, “14 Mayıs seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı aldık” dedi. Yapıcıoğlu, milletvekili seçimine yönelik ise “Görüşmelerimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Anavatan ile temas

Öte yandan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AK Parti’nin Cumhur İttifakı’nın genişlemesi konusunda görüşmeler yapacağı ifade edilen Anavatan Partisi ile teması sağladı. Oktay ile Genel Başkanı İbrahim Çelebi, AFAD’da bir araya geldi. Çelebi, “Felakete karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde büyük bir mücadele yürütüldü. Vatandaşların arasına nifak sokulması doğru değil, afetle yapılan mücadeleye odaklanılarak sıkıntıları birlikte ortadan kaldıracağız” açıklamasında bulundu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir