ABD ve Fransa ‘tecrit’ etmişti: İsrailli faşist bakandan Filistin açıklaması

İsrail’de Filistinlilere yönelik ırkçı açıklamalarıyla bilinen Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, yine ayrımcı söylemleriyle gündeme geldi. ‘Filistin diye bir halkın olmadığını’ savunan Smotrich, ‘bunu Beyaz Saray’ın da duyması gerektiğini’ söyledi. Jerusalem Post gazetesinin haberine göre bir süre önce Filistin beldesi Huvvara’nın ‘yeryüzünden silinmesi’ gerektiği yönündeki sözleriyle büyük tepki çeken Smotrich, Paris ziyareti sırasında Likud Partisi’nin eski Başkanı Siyonist Jacques Kupfer’i anma töreninde yaptığı konuşmada yine tepki çekecek açıklamalarda bulundu.

AA’nın aktardığına göre Smotrich, “Filistinliler diye bir şey yok çünkü Filistin halkı diye bir şey yok. Filistinliler kim? Ben Filistinliyim” ifadelerini kullandı. Smotrich, şöyle konuştu: “Sahte bir millet ürettiler sonra da Siyonizm ile mücadele için İsrail topraklarında uydurma bir hak iddia etmeye çalıştılar. Bu, tarihi ve Kutsal Kitap’ta anlatılan bir gerçek. Bu gerçek, İsrail’deki Araplar tarafından işitilmeli. Bu gerçek, İsrail’deki kafası karışık Yahudi halkı tarafından duyulmalı. Bu gerçek, Elysee’de ve Beyaz Saray’da duyulmalı. Bu gerçek, tüm dünyada duyulmalı.”

Ne olmuştu?

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun 2022 sonunda kurduğu koalisyon hükümetinde, Filistinlilere yönelik ırkçı eylem ve söylemleriyle tanınan, Yahudi yerleşimcilerin destekçisi aşırı sağcı Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir gibi isimler kritik görevlere getirilmişti. Maliye Bakanı Smotrich, Yahudi yerleşimcilerin 26 Şubat’ta toplu saldırılarına hedef olan Filistin beldesi “Huvvara’nın yeryüzünden silinmesi gerektiğini” söylemişti. Bu sözleri uluslararası arenada yoğun tepki toplayan Smotrich, ABD ve Fransa ziyaretlerinde diplomatik olarak tecrit edilmiş, herhangi bir resmi görüşme yapamamıştı.

Paris’teki Jacques Kupfer’i anma töreni de gelen tepkiler üzerine ilk planlandığı merkezde yapılamamış ve başka bir salona alınmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir